Co můžete a naopak nesmíte přivézt z dovolené?

Co můžete a naopak nesmíte přivézt z dovolené?

Každý si chce z dovolené dovézt nějakou památku. Od známých jste dostali seznam věcí, které jim máte zakoupit v zahraničí a dopravit do České republiky. Víte, že na nějaké suvenýry musíte mít povolení a že některé se nesmí převážet vůbec? V extrémních případech vám může hrozit vězení a v tom lepším, že budete muset doplatit jen daň.

Evropské území

Pokud cestujete v rámci Evropské unie, neměl by být problém s převozem, samozřejmě v rozumné míře. Je jasné, že když se budete snažit převézt přes hranice chráněnou želvu a jakékoliv chráněné zvíře nebo vzácný mořský korál, budete mít trable. S ohroženými druhy se nesmí obchodovat, tento počin je trestně stíhán a hrozí vysoká pokuta. Pokud však chcete převážet živého tvora, ověřte si v úmluvě CITES, že to není ohrožený druh.

V zemích Evropské unie si také nemusíte dělat starosti se clem. Jako u všeho i v tomto případě existuje výjímka. Z Řecka nesmíte například vyvážet ani do zemí EU umělecké předměty nebo starožitnosti bez speciálního povolení. Toto nařízení bylo nedávno aplikováno na české turisty, kteří chtěli dopravit do republiky olivový olej, ten však podlé tamějších celníků byl umístěn v dřevěné přepravce.

Francouzi jsou pedanti na přepravované peníze, po EU lze bez většího problému cestovat s hotovostí do 10 tis. eur. Pokud se chystáte na větší nákupy, je nutné vyplnit prohlášení o dovozu peněz, ve Francii musíte toto prohlášení provést osobně na příslušné celnici hned při vstupu do země. Částka platí pro osobu cestující samostatně, u rodin se tato částka vztahuje na všechny příbuzné dohromady.

Pravidlo, o kterém moc lidí neví při cestě do Itálie je, ani litr benzinu mimo nádrž nebo v kanystru. Ke zpracování v domácím prostředí si nesmíte dovézt syrové maso, velký problém je u zvěřiny.

V Bulharsku dejte pozor na drahé kovy, kameny, šperky a doplňky ze slitin zlata.

Mimo evropská území.

Zde může nastat problém. Turisté, kteří vrací nejčastěji ze zemí, jako je Egypt, Turecko nebo Spojené Arabské Emiráty, zkoušejí přepravovat zakázané zboží nebo jej neproclí. Velkým lákadlem je dovoz levných cigaret a většího množství alkoholu. U tohoto typu zboží může nastat na letišti situace, že zboží zabaví nebo v ojedinělých případech udělí pokutu až do výše pěti tisíc korun.
Pokud se chystáte na dovolenou do Turecka, musíte na celnici nahlásit zboží, které stálo více než zhruba 10 tis. Kč na osobu. Problém nastává například u zlata, koberců nebo výrobků z kožešiny, které vám nabízí v Turecku na každém rohu.

Tunisko má chráněnou měnu, kterou jsou tuniské dináry, ty se nesmí dovézt ani vyvézt. Nemějte však starosti, kde tuto měnu na dovolené sehnat. Každá hotelová recepce funguje jako směnárna.

Vývoz kulturního bohatství z Egypta je velice střežen, nevyvážejte tedy lastury, mušle nebo kameny od pyramid.

Kam na prázdniny s dětmi

Kam na prázdniny s dětmi

Jak vybrat tu správnou dovolenou s rodinnou. Každý člen má jiné požadavky a důležité je, aby dovolená byla bezstarostná, což s dětmi je menší problém. Jak najít vhodné místo, kde o vás všechny bude perfektně postaráno?

Existují hotely klubového typu které nabízí kvalitní ubytování i služby, zároveň jsou jen pár metrů od pláže a all inclusive. Základem jsou animační programy připravované českými animačními týmy, které jsou sestaveny speciálně pro české klienty.

Pokud chcete hotel vybírat s požadavkem, aby se nikdo z členů rodiny nenudil, je důležité učinit toto rozhodnutí co nejdříve. Ideálním obdobím je březen, kdy jsou v nabídce First minute nabídky a ještě za zvýhodněnou cenu. Výběr je v tomto období dost široký a nestane se Vám, že hotel, který jste si vysnili bude v daném termínu obsazen.

Když se chystáte strávit dovolenou s malými dětmi, cestovní kanceláře nabízí i rodinné pokoje, ve kterých je dostatek místa pro všechny. Jste-li rodičem pubertální ratolesti určitě každý z vás ocení oddělené pokoje, které jsou spojeny propojovacími dveřmi. Nebudete mít o něj strach, ale zaručíte mu potřebné soukromí.

Předem je důležité si stanovit základní priority, zda máte rádi tobogány, bez Wi-Fi nevydržíte ani na pláži nebo chcete prozkoumat okolní přírodu. Spousta hotelů nabízí poznávací výlety pro celou rodinu, součástí hotelových komplexů bývají i aquaparky či ZOO. Stanovíte-li si předem základní požadavky, bude se Vám lepé a rychlejí vybírat i dovolená v cestovní kanceláři. Zaměstnanci cestovních kanceláří bývají velice vztřícní a rádi s Vámi stráví hodiny vybíráním toho vhodného pobytu. Nebojte se na vše zeptat, ať nejste po příjezdu překvapeni, že nemáte pokoj s výhledem na moře a ostatní ano. Není to tím, že by Vás paní v CK neměla ráda, ale tím, že výhled na moře je za příplatek a nebyl Vaší prioritou. Ještě před zaplacením zájezdu bych se být Vámi podívala na recenze, ty nelžou. Pokud je na hotel recenze kladná, berte ho. Lidé píší většinou jen recenze negativní, tudíž kladná recenze musela mít za příčinu velkou spokojenost. Já osobně se podívám na různé servery, jako je třeba rajče, kde lidé sdílí opravdové fotografie z daného místa a ne ty upravené ve fotoshopech.

Která země je pro naši rodinu ta správná?

Řecko, Turecko, Egypt, Bulharsko, Maroko či Španělsko. Tyto země je vhodné navštívit v průběhu hlavní sezony. Vhodná země však neexistuje, všude je něco a s tím správným výběrem Vám pomůže paní v CK. Jak jsem již psala, vše záleží na přípravě. Přípravě našich nejmenších, aby se na dovolenou s Vámi nemohly dočkat a odpočítávaly dny v kalendáři. Děti nemají rády změny, pokud jste minulý rok byli spokojeni a Vaše děti nadšeny, neváhejte se vrátit na to stejné místo. Připravte děti na odjezd nejméně týden dopředu, ať nenarušíte náhle jejich každodenní režim.

Pubertálním ratolestem dovolte vzít svého kamaráda, pobyt se tak stane volnem i pro Vás. Ukažte dětem na fotografii, kam pojedete, ukažte jim místo na mapě a nechte je přečíst si něco o dané zemi. Zaujmout je, je to nejdůležitější. Nalákejte je na stavění hradů z písku nebo na podmořský svět. Každý člověk potřebuje tak 1-2 dny adaptace, aby se cítil dobře, proto není vhodné brát děti na dovolenou na 5 dnů. Než si zvyknou na tropický vzduch, ani se nestihnou nadechnout a jsou zpět v České republice.

Dětem na dovolenou sbalte jejich hračky či oblíbený polštářek na spaní. Opalovací krém by neměl chybět jak dětem tak i Vám. Slunce je zrádné a dokáže zkazit dovolenou. Není příjemné strávit zbytek dovolené pod slunečníkem v tričku s dlouhým rukávem.

Na cestu si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění a můžete vyrazit.