Vyznáte se v cenách zájezdů?

Vyznáte se v cenách zájezdů?

Hodnotíte zájezd pouze podle ceny, ne vždy je to ten správný krok. Nejnižší cena nemusí být totiž vždy ta nejvýhodnější. Jak se vyznat v cenové politice a jak odlišit různé typy cen může být oříšek.

Optická cena

Taky se vám stalo, že stojíte v obchodě u stojanu s oblečením, na kterém je velkým písmem uvedeno, cena od …. Kč. Máte pocit, že je to výhodná nabídka, ale pak vezmete první kousek oblečení ze stojanu a na něj je cenovka až o půlku vyšší. To stejné dělají zprostředkovatelé zájezdů.  Částka, která je uvedena je ta nejnižší možná, očesaná o položky, které stejně při pořízení zájezdu musíte zaplatit. Tato cena je většinou za ten nejméně atraktivní termín, na nejmenší počet nocí a pouze se snídaní.

Je důležité zabrousit do detailů a pročíst si veškeré aspekty zájezdu. Služby, které jsou v ní obsaženy, jídlo, pitá voda, lehátka, wi-fi či klimatizace. Může se stát, že uvedená cena nebude zahrnovat ani jednu položku a za vše budete musíte dopláce a pak zjistíte, že se zájezd na první pohled jeví jako nejlevnější varianta, ale ve skutečnosti tomu tak opravdu není.

Konečná cena

Tento termín upravuje zákon o cenách. Tato cena musí obsahovat veškeré poplatky spojené se zájezdem (daně, cla), nemůže se vám tedy stát, že po vás bude CK požadovat letištní poplatky. Může však nastat situace, kdy je v katalogu uvedena cena zájezdu a jelikož se jedná o předprodej, některé ceny a poplatky nemusí být ještě známy. Cestovní kancelář je však povinna na takovou skutečnost upozornit.

Sjednaná cena

Je cena, kterou za zájezd platíte podle smlouvy. Položka, která není v této ceně uvedena je cestovní pojištění, to CK pouze zprostředkovala na vaši žádost. Tedy pokud dojde ke stornu zájezdů, cestovní pojištění a cenu za víza vám nikdo neproplatí.

Sleva

Obrovské lákadlo, které osloví až 80% spotřebitelů, aniž by si to přiznali. Proto i cestovní kanceláře tento pojem často a velice rádi využívají.

First minute, je označení pro slevu za včasný nákup. Dalším lákadlem je sleva na děti, popřípadě dítě zdarma. V tomto případě buďte na pozoru, může v tom být nějaký háček. Jestli jste stálým klientem může se vám poštěstit, že obdržíte věrnostní slevu, která většinou platí jen pro jednu osobu. Pokud chcete vzít na dovolenou své prarodiče, určitě uvítáte slevu seniorskou, která bývá vypsána pouze na vybrané termíny, v méně atraktivní čas. Můžete obdržet i slevu množstevní či pro novomanžele.
Nejrozšířenější slevou pro cestovatele je sleva Last Minute “na poslední chvíli”. Tento pojem je označení zájezdu, jehož počátek je blízko. Důvodem této slevy může být, ze cestovní kancelář během roku nebyla schopna tento zájezd vyprodat a stále má volné kapacity a snaží se tímto krokem minimalizovat ztráty. Nevýhodou je velice omezená nabídka těchto zájezdů, nevhodné pro rodiny s dětmi a často cestovní kanceláře požadují úhradu v hotovosti, jelikož by převod z účtu trval příliš dlouho.