Přítel mého přítele je i mým přítelem

Přítel mého přítele je i mým přítelem

Španělsko je země, která leží na Pyrenejském poloostrově a zabírá jeho značnou část. Hlavním městem panělska je Madrid. Většina důležitých měst se nachází podél pobřeží. Španělské království je konstituční monarchie a v jejím čele stojí král. Zajímavostí také je, že Španělé mají pět úředních jazyků: španělština, katalánšitina, baskičtina, galicijština a aranéština. Je žádanou turistickou destinací a zemí plnou krásných památek. Věděli jste, že například katalánci mají dvě křestní jména a dvě příjmení?

Co by místní nikdy neudělal

Jak se pozná Španěl, je výborný řečník. Má dostatek času se zastavit, dát si kafíčko a popovídat si nad sklenkou vína. Při ranní procházce nemusíte mít strach, že kolemjdoucí Špaňelé hádají a u toho máchaji rukama, oni jen živě gestikulují a hlasitě přesvědčují jeden druhého o pravdě. Takto se baví i doma, kladou však velký důraz na rodinu a rozvody zde nejsou v módě. Klasickým modelem domácnosti je žena za plotnou, stará se o děti a obstarává jídlo. Jestliže by Vás Španěl pozval k sobě domů, byla by to velká událost, své návštěvy směřují spíše do restaurace. Platí zde pravidlo: Přítel mého přítele je i mým přítelem.

Další národ, který miluje svou siestu, obchody mají zavřeno mezi druhou a pátou a španělé relaxují. Na pláž se chodí až po páté hodině, kdy už není tak ostré slunce. Aby nebylo málo odpočinku Španělé dodržují něco, čemu se říká sobremesa. Je to čas v sobotu nebo v neděli po jídle a nikdo nikam nespěchá a už také nic nejí. Nebuďte nervózní, že vám číšník v restauraci nechá všechno na stole, aby nepřerušil zábavu. Co pro je dobré, tak je to, že díky siestě je velké množství obchodů otevřeno i do devíti hodin a teprve pak španěl večeří, kolem desáté hodiny. Neptejte se na chléb k polévce a taky neočekávejte salát, který by celý obsahoval jen syrovou zeleninu.

K zábavě Španělů patří fotbal, jsou zde nejlepší fotbalové kluby a dresy hráčů jsou na dračku. Prožívá ho snad úplně každý a nesledují ho z pohodlí domova, ale barové stoličce a přeplněném baru, kde je teprve ta pravá atmosféra.

Dalším zdrojem zábavy ve Španělsku je Corrida. Corrida jsou býčí zápasy a patří k španělské lidové kultuře. Sezóna těchto zápasů trvá obvykle od března do října. Zápasy to nekončí, další španělskou tradicí je Sanfermines de Pampolona, tedy vypoouštění býků do ulic, před kterými potom prchá mnoho odvážných chlapců a mužů.