Láska a móda

Láska a móda

Francie je zemí vína a sýrů, je jedno v jaké části země se nacházíte. Francie je demokratický stát, jehož metropolitní část se nachází v západní Evropě. Úředním jazykem je francouzština a hlavním městem Paříž. Franci je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa, každý rok příjme až 80 mil. návštěvníků.

U jídla se nespěchá

Nejdůležitější informací, pokud hodláte navštívit Francii. S angličtinou zde nepochodíte, anglicky se domluvíte v Paříži a Lyonu, ale jinde to bude těžší. Doporučení tedy je se před odjezdem naučit základní fráze, snesou Vám pak modré z nebe.

Jestli se Vám poštěstí a některý z Francouzů Vás pozve na návštěvu domů, je to velká pocta. Francouzi se scházejí převážně v kavárnách. Je také při přátelském setkání zvykem přinést drobný dárek či květinu. Pokud přijde Francouz na schůzku pozdě, nezlobte se, akademická čtvrthodinka se považuje za společenský bonton. Francouzi mají svůj vlastní humor, zásadně o vážných věcech mluví nevážně a o nevážných vážně. Každý z nich je individualita a snaží se vyniknout v davu. Při návštěvě restaurace Vás budou přesvědčovat o kvalitě a čerstvosti jídla, pečlivě a dlouho zkoumají kvalitu zboří a ještě se vyptávají. Neptejte se jich na otázku národního cítění, jsou hrdí na svou zem a proto neradi hovoří anglicky.

Jste zvyklí odhazovat odpadky, zde Vám to nedoporučuji, Francouzi jsou na to velice hákliví a hrozí Vám vysoká pokuta. Výjímkou však je, že neuklízí po svých psech, proto si dávejte pozor kam šlapete. Pokud jste kuřák, máte smůlu. Kouření je přísně zakázáno v uzavřených prostorách, nádražích a budovách. Francouzi však myslí na každé a pokud si chcete vychutnat kávu s cigaretou, můžete se posadit ven na zahrádku, ve Francii mají podniky otevřené venkovní zahrádky i v zimě.
U jídla se zásadně nespěchá, proto si jej vychutnávejte. Hltání je jeden z největších prohřešků u jídla, takový společenský oběd trvá i několik hodin. Pokud však spěcháte a chcete si dát něco malého na zub, tak Le Café je ta správná volba. Názvem Le Café francouzi označují podniky s náspoji všeho druhu, který nabízí i jednoduchá jídla, například sendvič či bageta. Neodcházejte od pultu, bude to pro Vás levnější. V zařízeních typu Café restaurant dostanete i teplé pokrmy.
Co musíte ochutnat při návštěvě Francie je bouillabaise, vynikající polévka. Pro odvážné doporučuji vyzkoušet hlemýždě, jsou národní pochoutkou. Musíte se přenést přes to, že prostě jíte šneka a nekoukat se často do talíře. Samozřejmostí jsou paštiky, sýry, vína a proslavený sýr roquefort. Jak je to se spropitným? Je naprosto běžné nechávat spropitné v restauracích, hotelech i taxikářům, jedná se o 10-15% z ceny