Světová náboženství a jejich postoj k umělému oplodnění

Světová náboženství a jejich postoj k umělému oplodnění

Darování vajíček (OOCYTY) je v České republice běžná praxe. V současné době existuje nespočet párů, kteří jsou nuceni vyhledat odbornou pomoc, jelikož nejsou schopni počít dítě z vlastních pohlavních buněk. Důvodem, proč žena není schopna počít dítě, je nejčastěji předčasné selhání činností vaječníků, nízký počet a nízká kvalita vajíček. Těmto párům můžou pomoci pouze vajíčka získaná od anonymních dárkyň.

Jak se staví světová náboženství k otázce umělého oplodnění? Pro zodpovězení této otázky je důležité objasnit dva pojmy.

Homologní oplodnění v těle ženy – zásahem lékaře dochází k oplodnění vajíčka, v tomto případě je použito semeno otce.

Heterologní oplodnění v těle ženy – zásahem lékaře dochází k oplodnění vajíčka, v tomto případě je použito semeno anonymního dárce.

Světová náboženství a jejich postoj

Katolická církev

Katolická církev zaujala velice striktní stanovisko k darování pohlavních buněk. Svaté Oficium prohlásilo, že umělé oplodnění je považováno za nepřípustné. Důvodem je skutečnosti, že pokud spermie nepocházejí od manžela matky dítěte, je toto oplodnění mimo manželství. Vatikán uznává za lidskou bytost již zygoru neboli právě oplozené vajíčko, proto odmítá zapojení těchto buněk do výzkumu. Katolická církev odmítá obě formy oplodnění v těle ženy homologní i heterologní.

Evangelická církev

Evangelická etika se k IVF vyjádřila příznivě. Východiskem evangelické etiky je pomoci neplodným ženám, které touží po vlastním dítěti. Adopce pro ženy není žádoucí, žena necítí jak dítě roste uvnitř jejího těla, tento pocit pochopí jen žena, která porodila. Tato touha je důvodem kladného postoje evangelické církve k IVF. Kladně se však staví pouze k oplodnění homolognímu, heterologní je zcela nepřípustné.

Islám

Islám je k umělé reprodukci tolerantní. Povoleno je i v tomto případě pouze oplodnění homologní. Podporuje veškeré techniky IVF za předpokladu, že všechno pochází od manžela a manželky. V žádné arabské zemi nenajdete spermatické banky a darování vajíček je neakceptovatelné. Zvláštností je, že toto náboženství povoluje ukončení těhotenství v případě, že je ohroženo zdraví matky.

Judaismus

Umělá reprodukce se v judaismu schvaluje, v Izraeli jsou i propláceny všechny cykly umělého oplodnění. Jako jedno z mála náboženství dokonce povoluje částečnou náhradní matku. Spermie otce jsou vpraveny do cizí ženy, dítěte se pak po narození vzdá. V případě úplné náhradní matky je to komplikovanější. Povolení zmrazení embryí a jejich následné použití stejným párem judaismus také povoluje.

Hinduismus

Hinduisté se k otázce staví podobně jako všechna náboženství. Jako jediné náboženství povoluje dárcovství spermatu, musí se ale jednat o blízkého příbuzného manžela.

Láska a móda

Láska a móda

Francie je zemí vína a sýrů, je jedno v jaké části země se nacházíte. Francie je demokratický stát, jehož metropolitní část se nachází v západní Evropě. Úředním jazykem je francouzština a hlavním městem Paříž. Franci je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa, každý rok příjme až 80 mil. návštěvníků.

U jídla se nespěchá

Nejdůležitější informací, pokud hodláte navštívit Francii. S angličtinou zde nepochodíte, anglicky se domluvíte v Paříži a Lyonu, ale jinde to bude těžší. Doporučení tedy je se před odjezdem naučit základní fráze, snesou Vám pak modré z nebe.

Jestli se Vám poštěstí a některý z Francouzů Vás pozve na návštěvu domů, je to velká pocta. Francouzi se scházejí převážně v kavárnách. Je také při přátelském setkání zvykem přinést drobný dárek či květinu. Pokud přijde Francouz na schůzku pozdě, nezlobte se, akademická čtvrthodinka se považuje za společenský bonton. Francouzi mají svůj vlastní humor, zásadně o vážných věcech mluví nevážně a o nevážných vážně. Každý z nich je individualita a snaží se vyniknout v davu. Při návštěvě restaurace Vás budou přesvědčovat o kvalitě a čerstvosti jídla, pečlivě a dlouho zkoumají kvalitu zboří a ještě se vyptávají. Neptejte se jich na otázku národního cítění, jsou hrdí na svou zem a proto neradi hovoří anglicky.

Jste zvyklí odhazovat odpadky, zde Vám to nedoporučuji, Francouzi jsou na to velice hákliví a hrozí Vám vysoká pokuta. Výjímkou však je, že neuklízí po svých psech, proto si dávejte pozor kam šlapete. Pokud jste kuřák, máte smůlu. Kouření je přísně zakázáno v uzavřených prostorách, nádražích a budovách. Francouzi však myslí na každé a pokud si chcete vychutnat kávu s cigaretou, můžete se posadit ven na zahrádku, ve Francii mají podniky otevřené venkovní zahrádky i v zimě.
U jídla se zásadně nespěchá, proto si jej vychutnávejte. Hltání je jeden z největších prohřešků u jídla, takový společenský oběd trvá i několik hodin. Pokud však spěcháte a chcete si dát něco malého na zub, tak Le Café je ta správná volba. Názvem Le Café francouzi označují podniky s náspoji všeho druhu, který nabízí i jednoduchá jídla, například sendvič či bageta. Neodcházejte od pultu, bude to pro Vás levnější. V zařízeních typu Café restaurant dostanete i teplé pokrmy.
Co musíte ochutnat při návštěvě Francie je bouillabaise, vynikající polévka. Pro odvážné doporučuji vyzkoušet hlemýždě, jsou národní pochoutkou. Musíte se přenést přes to, že prostě jíte šneka a nekoukat se často do talíře. Samozřejmostí jsou paštiky, sýry, vína a proslavený sýr roquefort. Jak je to se spropitným? Je naprosto běžné nechávat spropitné v restauracích, hotelech i taxikářům, jedná se o 10-15% z ceny

Přítel mého přítele je i mým přítelem

Přítel mého přítele je i mým přítelem

Španělsko je země, která leží na Pyrenejském poloostrově a zabírá jeho značnou část. Hlavním městem panělska je Madrid. Většina důležitých měst se nachází podél pobřeží. Španělské království je konstituční monarchie a v jejím čele stojí král. Zajímavostí také je, že Španělé mají pět úředních jazyků: španělština, katalánšitina, baskičtina, galicijština a aranéština. Je žádanou turistickou destinací a zemí plnou krásných památek. Věděli jste, že například katalánci mají dvě křestní jména a dvě příjmení?

Co by místní nikdy neudělal

Jak se pozná Španěl, je výborný řečník. Má dostatek času se zastavit, dát si kafíčko a popovídat si nad sklenkou vína. Při ranní procházce nemusíte mít strach, že kolemjdoucí Špaňelé hádají a u toho máchaji rukama, oni jen živě gestikulují a hlasitě přesvědčují jeden druhého o pravdě. Takto se baví i doma, kladou však velký důraz na rodinu a rozvody zde nejsou v módě. Klasickým modelem domácnosti je žena za plotnou, stará se o děti a obstarává jídlo. Jestliže by Vás Španěl pozval k sobě domů, byla by to velká událost, své návštěvy směřují spíše do restaurace. Platí zde pravidlo: Přítel mého přítele je i mým přítelem.

Další národ, který miluje svou siestu, obchody mají zavřeno mezi druhou a pátou a španělé relaxují. Na pláž se chodí až po páté hodině, kdy už není tak ostré slunce. Aby nebylo málo odpočinku Španělé dodržují něco, čemu se říká sobremesa. Je to čas v sobotu nebo v neděli po jídle a nikdo nikam nespěchá a už také nic nejí. Nebuďte nervózní, že vám číšník v restauraci nechá všechno na stole, aby nepřerušil zábavu. Co pro je dobré, tak je to, že díky siestě je velké množství obchodů otevřeno i do devíti hodin a teprve pak španěl večeří, kolem desáté hodiny. Neptejte se na chléb k polévce a taky neočekávejte salát, který by celý obsahoval jen syrovou zeleninu.

K zábavě Španělů patří fotbal, jsou zde nejlepší fotbalové kluby a dresy hráčů jsou na dračku. Prožívá ho snad úplně každý a nesledují ho z pohodlí domova, ale barové stoličce a přeplněném baru, kde je teprve ta pravá atmosféra.

Dalším zdrojem zábavy ve Španělsku je Corrida. Corrida jsou býčí zápasy a patří k španělské lidové kultuře. Sezóna těchto zápasů trvá obvykle od března do října. Zápasy to nekončí, další španělskou tradicí je Sanfermines de Pampolona, tedy vypoouštění býků do ulic, před kterými potom prchá mnoho odvážných chlapců a mužů.

Místo plné vášně a bohaté historie

Místo plné vášně a bohaté historie

Když do naší republiky přicestuje cizinec, vyžadujeme po něm, aby se přizpůsobil naší kultuře. Je důležité si tedy uvědomit, že pokud chceme zavítat do jiné země, budeme to my, kteří se máme přizpůsobit. Je tedy vhodné před odjezdem si zjistit něco o zemi, kterou chceme navštívit a o její kultuře.

Itálie je země, která leží v jižní Evropě a zaujímá celý Apeninský poloostrov. Je to země bohatá na historii a nachází se zde 47 památek Unesco. Spousta turistů si oblíbila dlouhé písečné pláže na Jaderském pobřeží v létě a lyžování v Alpách v zimě. Věděli jste také, že průměrný Ital konzumuje 25 kg těstovin ročně a vypije zhruba 100 litrů vína? Itálie je kolébka gastronomie a proto je zde pár rad, na co si dávat v Itálii pozor.

Na co si dávat v Itálii pozor

Při příjezdu do Itálie si budete připadat v každém podniku, jako doma. Italové jsou velice družní a přátelští. Zakládají si na rodinné pospolitosti a jsou hrdí na svou kulturu. Kladou také důraz na svůj zevnějšek a poprsí si na luxusní oblečení. Siesta je jedna z věcí na kterou si musíte na dovolené, kterou chcete strávit v Itálii zvyknout. Je to období mezi 13-16 hodinou. V tomto rozmezí nepočítejte s tím, že bude otevřena restaurace, obchod s potravinami či oblečením, který zrovna budete chtít navštívit. Italové zásadně ožívají v noci. Pokud si chcete zakoupit ovoce či zeleninu, nepřehrabujte se, Italové to nemají v lásce.

Italské ženy preferují sukně a milují  módu. Vyzývavé a výstřední oblečení však po svatbě odkládají. Je nepřijatelné, aby se manželka Itala opalovala na nudistické pláži či na veřejné pláži bez vrchního dílu plavek.

Pokud se bavíte s místním Italem nikdy se ho neptejte na mafii, je to lákavá otázka, ale pořád je to v velký a otevřený problém a Italové se o mafii neradi baví.
Stolování má pro Italy velký význam, s jídlem se nespěchá a jídlo se vychutnává. Skládá se z několika chodů i v běžný pracovní den. Začínají předkrmem, který je ve většině restaurací zahrnut v ceně jídla nebo je vám automaticky připočten couvert. Některé italské podniky si k účtu automaticky připočítávají i spropitné, to je důležité při placení zkontrolovat, bylo by tam uvedeno: benandata, coperto či couvert. Pokud spropitné uvedeno není, pohybuje se kolem 10%. Po předkrmu následují těstoviny či polévka, dalším chodem je maso po kterém následuje sladká tečka na závěr. Během jídla se nesnažte objednávat, kávu nebo kečup, nechtějte špagety s masem a také se nesnažte požádat o parmazán na těstoviny, které obsahují mořské plody, tohle dělají pouze křupani. Za ochutnání stojí italská zmrzlina, italské víno a sýry. Stojí za to navštívit italskou restauraci, ale připravte se na to, že ceny nejsou jako v České republice.

Co je nedílnou součástí každodenního života Italů je káva. V tuto chvíli zapomeňte na “české presso”, tento pojem neexistuje a v Itálii ho nikde neseženete. Pokud chcete kávu velkou, objednejte si americanu, při požadavku malé kávy poproste personál o espresso. Cena kávy se také liší podle toho, jestli si ji vychutnáte u stolu a necháte se obslouží nebo si ji dáte na baru. V některých kavárnách se cena zvedá až na dvojnásobek. Nikdy, ale nikdy si nekupujte kávu s sebou, pití kávy za chůze je považováno za čiré barbarství.

Dávejte pozor na silnicích, hned po několika minutách zjistíte, že Italové neřídí zrovna podle předpisů. Jejich styl jízdy je poněkud odlišný, proto buďte na pozoru. Za porušení předpisů Vám může hrozit buď vysoká pokuta nebo odebrání řidičského průkazu.

Kouření je zakázáno ve většině uzavřených prostor, přístupných veřejnosti a za porušení hrozí pokuta. V Itálii je také velice přísný zákon o nošení zbraní, jako jsou nože a mačety. Proto je používejte pouze v kuchyni.