Co můžete a naopak nesmíte přivézt z dovolené?

Co můžete a naopak nesmíte přivézt z dovolené?

Každý si chce z dovolené dovézt nějakou památku. Od známých jste dostali seznam věcí, které jim máte zakoupit v zahraničí a dopravit do České republiky. Víte, že na nějaké suvenýry musíte mít povolení a že některé se nesmí převážet vůbec? V extrémních případech vám může hrozit vězení a v tom lepším, že budete muset doplatit jen daň.

Evropské území

Pokud cestujete v rámci Evropské unie, neměl by být problém s převozem, samozřejmě v rozumné míře. Je jasné, že když se budete snažit převézt přes hranice chráněnou želvu a jakékoliv chráněné zvíře nebo vzácný mořský korál, budete mít trable. S ohroženými druhy se nesmí obchodovat, tento počin je trestně stíhán a hrozí vysoká pokuta. Pokud však chcete převážet živého tvora, ověřte si v úmluvě CITES, že to není ohrožený druh.

V zemích Evropské unie si také nemusíte dělat starosti se clem. Jako u všeho i v tomto případě existuje výjímka. Z Řecka nesmíte například vyvážet ani do zemí EU umělecké předměty nebo starožitnosti bez speciálního povolení. Toto nařízení bylo nedávno aplikováno na české turisty, kteří chtěli dopravit do republiky olivový olej, ten však podlé tamějších celníků byl umístěn v dřevěné přepravce.

Francouzi jsou pedanti na přepravované peníze, po EU lze bez většího problému cestovat s hotovostí do 10 tis. eur. Pokud se chystáte na větší nákupy, je nutné vyplnit prohlášení o dovozu peněz, ve Francii musíte toto prohlášení provést osobně na příslušné celnici hned při vstupu do země. Částka platí pro osobu cestující samostatně, u rodin se tato částka vztahuje na všechny příbuzné dohromady.

Pravidlo, o kterém moc lidí neví při cestě do Itálie je, ani litr benzinu mimo nádrž nebo v kanystru. Ke zpracování v domácím prostředí si nesmíte dovézt syrové maso, velký problém je u zvěřiny.

V Bulharsku dejte pozor na drahé kovy, kameny, šperky a doplňky ze slitin zlata.

Mimo evropská území.

Zde může nastat problém. Turisté, kteří vrací nejčastěji ze zemí, jako je Egypt, Turecko nebo Spojené Arabské Emiráty, zkoušejí přepravovat zakázané zboží nebo jej neproclí. Velkým lákadlem je dovoz levných cigaret a většího množství alkoholu. U tohoto typu zboží může nastat na letišti situace, že zboží zabaví nebo v ojedinělých případech udělí pokutu až do výše pěti tisíc korun.
Pokud se chystáte na dovolenou do Turecka, musíte na celnici nahlásit zboží, které stálo více než zhruba 10 tis. Kč na osobu. Problém nastává například u zlata, koberců nebo výrobků z kožešiny, které vám nabízí v Turecku na každém rohu.

Tunisko má chráněnou měnu, kterou jsou tuniské dináry, ty se nesmí dovézt ani vyvézt. Nemějte však starosti, kde tuto měnu na dovolené sehnat. Každá hotelová recepce funguje jako směnárna.

Vývoz kulturního bohatství z Egypta je velice střežen, nevyvážejte tedy lastury, mušle nebo kameny od pyramid.